Krystyna Janda- Wywiad

Jubileusz piętnastolecia Teatru Polonia stał się doskonałą okazją do spotkania z Panią Krystyną Jandą. Aktorka, a także Prezes Fundacji Krys...

25 maj 2016

Bliskie spotkanie z Danutą - Recenzja

Recenzja, którą Państwo czytacie, będzie o charakterze kartki z pamiętnika. Myślę, że to najprostsza forma do zilustrowania monodramu Jandy, ale czy najlepsza ? To już ocenią Państwo sami.

13 maja (piątek)
Piątek- trzynastego, to dla wielu zwłaszcza tych przesądnych swoista tragedia.  Nie kierują mną mrzonki, co do czarnego kota, czy też liczb, dat, mających przynosić pecha. Tak się składa, że feralną trzynastkę biorę jako dobrą monetę i wybieram się do Teatru Polonia. Gdzie o 19:00 na dużej scenie Krystyna Janda ma zagrać monodram – Danuta W . Na podstawie książki  Marzenia i tajemnice,
Aktorka wchodzi powolnym krokiem. Przystaje na środku sceny wita  widzów, słuchaczy. Już nie jest Krystyną Jandą , bowiem na dwie godziny przyjmuje postać Danuty Wałęsowej. Tak nam  się przedstawia. Stoi prosto, spokojnym głosem mówi zgromadzonym o swoim życiu. Czasem można wyczuć zastanowienie , czasem słychać lekkie zająkniecie.  Aktorka z monodramu, nie czyni widowiska, nie popisuje się warsztatem, który niewątpliwie posiada. Stawia natomiast na słowo, treść.
Danuta opowiada historie - swoją, choć tak naprawdę Polski, Polaków. To jej pokolenie, było świadkami narodzin wolność.  Długi żmudny proces. Spektakl ,to  zakulisowe spojrzenie, od tej drugiej strony:  żony, matki. Smutne szare życie kobiety, na której barkach postawiono cały dom, plus gości opozycji. Życie nie szczędziło bohaterki. Wszystko przeplatają bogate anegdoty, wywołujące szczery śmiech na sali. Poznajemy kuluary spotkań z Papieżem Janem Pawlem II, czy też Angielską Królową. 
Jak przystało na monodram jest on ubogi w scenografię.  Stolik, krzesło, w tle projektor wyświetlający fotografię. Dobrze, że jest tak mało rzeczy, które bądź, co bądź mogły by rozpraszać uwagę widza.
Kiedy ponownie zapalono światło, tuż po brawach. Mogłam dostrzec, że przeważającą ilość audytorium stanowią ludzie w wieku 50 plus. Muszę przyznać, iż bardzo mnie, to zszokowało, bowiem uważam, że spektakl powinno zobaczyć pokolenie młodych: studenci , licealiści, gdyż jest to niezmiernie istotny obraz Polski. Pokolenia tamtych czasów.


 Czas trwania: 150 minut, 1 przerwa
Autorzy: Danuta Wałęsa, Piotr Adamowicz
Adaptacja i wykonanie: Krystyna Janda
Reżyseria: Janusz Zaorski
Światło: Andrzej Wolf
Scenografia: Krystyna Janda
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Realizacja i przygotowanie materiału filmowego:
Reżyseria: Janusz Zaorski
Zdjęcia, operator kamery: Andrzej Wolf
Operator steadicamu: Adam Mendry
Montaż: Zaq Chojecki i Ludwik Sielicki psm (Media Kontakt)
Kierownik produkcji: Ewa Ratkowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz