Krystyna Janda- Wywiad

Jubileusz piętnastolecia Teatru Polonia stał się doskonałą okazją do spotkania z Panią Krystyną Jandą. Aktorka, a także Prezes Fundacji Krys...

25 maj 2016

Dzieje się - Wieści z Teatru IMKA

Teatr IMKA zaprasza 23 i 24 czerwca na „Dzienniki” z Magdaleną Cielecką i Janem Peszkiem – w ramach przeglądu spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy. Ponad to w repertuarze „Beniowski, król Madagaskaru” w reż. Pawła Świątka oraz pierwszy po premierze set „Słownika ptaszków polskich” w reż. Krzysztofa Materny. Najmłodszych widzów zapraszamy 5 czerwca na bajkę „Momotaro” w reż. Tomasza Karolaka.

„Beniowski, król Madagaskaru” – 11 i 12 czerwca na scenie IMKI zobaczymy docenionych przez krytyków Tomasza Schuchardta, Marcina Kalisza, Annę Paruszyńską, Piotra Stramowskiego oraz Łukasza Stawarczyka. Paweł Świątek opowie historię życia i śmierci Beniowskiego z perspektywy... madagaskarskich lemurów. Nie braknie zapierających dech w piersiach pojedynków, kochających wiernie szlachcianek i nagłych zwrotów akcji.
Pierwszy raz zdarza mi się wystawić tego samego autora w dwóch literackich odsłonach dwa razy z rzędu, autora tworzącego w dwóch różnych gatunkach, bo przecież „Książę Niezłomny” jest dramatem a „Beniowski” jest poematem dygresyjnym. Przy szybkim charakterze mojej pracy mam szansę pozostać z językiem i diagnozamimSłowackiego na dłużej, a warto, bo to taki polski Szekspir. Myślę też, że ostatnie miesiące to czas, w którym w sporze o polski rząd dusz ponownie Mickiewicz wygrałby ze Słowackim i to, niestety, hasłami niemal narodowowyzwoleńczymi. Zapotrzebowanie na natchnione mowy jest dla mnie równie niepokojące, jak nadmierne zapotrzebowanie na cyniczną metafizykę, którym poświęciłem spektakl „Gyubal Wahazar” (tuż przed wyborami prezydenckimi – o zgrozo). Stąd Słowacki jest interesujący jako alternatywa dla Mickiewicza i naturalna kontynuacja refleksji nad zaspokajaniem głodu społecznego na hasła, myśli, doświadczenia zbiorowe, rozczarowania. Słowacki trochę jak Szekspir proponuje świat większej komplikacji światopoglądowej, dalece bardziej trzeźwy i pragmatyczny w politycznych ocenach swojego czasu – przez to pewnie mniej sexy niż „Wielka Improwizacja” Mickiewicza. Mimo wszystko to język Słowackiego w „nowych romantycznych” czasach chciałbym przywoływać jako propozycję rozmowy. A jest to język przede wszystkim niezwykle piękny, doskonale skomponowany – mówi reżyser, Paweł Świątek.
 „Dzienniki” – 23 i 24 czerwca, kanoniczne pytania Witolda Gombrowicza – zaczepne, ironiczne, szydercze, prowokacyjne, zmuszające do refleksji – Mikołaj Grabowski postawi ustami autora „Ferdydurke” rozszczepionego na siedem scenicznych postaci. W obsadzie: Magdalena Cielecka, Iwona Bielska, Tomasz Karolak, Marcin Kalisz, Oskar Maya, śpiewaczka Olga Mysłowska i Jan Peszek.
„Słownik ptaszków polskich” – 28, 29, 30 czerwca oraz 1 lipca, zapraszamy na prawdziwą językową ucztę. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się chcieć coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia. „Słownik Ptaszków Polskich” chce mówić o tym jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się. Punktem wyjścia do najnowszych obserwacji mutującej polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią, stało się dla Krzysztofa Materny opowiadanie Jakuba Morawskiego, nagrodzone na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”. W obsadzie: Agnieszka Suchora, Olga Bołądź, Dorota Rabczewska, Robert Rozmus, Dominik Bąk, Janusz Chabior, Iwona Bielska oraz Krzysztof Materna.
Życie ma swoją melodię, która często brzmi fałszywie, a charakteru nadają mu słowa używane nie zawsze we właściwy sposób. Nasze uniesienia, przekonania, zwycięstwa i klęski rytmicznie wypełniają kolejne dni. Trzeba nie lada słuchu, by w tym bełkocie codzienności usłyszeć jakikolwiek sens. Debiutującemu w roli autora Jakubowi Franciszkowi Morawskiemu udało się to znakomicie. Warto było organizować konkurs na opowiadanie “Otwartym tekstem” by znaleźć taki literacki klejnot napisał w programie spektaklu Rafał Bryndal.
Najmłodszych widzów IMKI zapraszamy 5 czerwca na bajkę „Momotaro”. To niezwykle zabawna i inteligentna sztuka familijna dla dzieci i ich rodziców, oparta na pastiszu kultury japońskiej, w której każdy odnajdzie coś dla siebie. Opowiada historię przygód dzielnego chłopca Momotaro, który aby odczarować zaklęcie rzucone na rodziców przez złego demona Kudayasi musi zdobyć cudowną wodę z Góry Fuji. Momotaro wyrusza w podróż pełną przygód i czyhających na niego niebezpieczeństw. W obsadzie: Marcel Borowiec, Marcin Kalisz, Anna Paruszyńska, Wojciech Sikora, Sandra Staniszewska, Izabela Warykiewicz, Krzysztof Wieszczek
Ponad to 7 czerwca na scenie IMKI gościnnie będzie można zobaczyć musical „Bodo”. Spektakl ujęty został w nietypową formę. Z jednej strony przenosimy się na estradę lat 20-tych i 30-tych, pełną piór, cekinów i zalotnych spojrzeń pań o wątpliwej reputacji, a z drugiej mamy wrażenie, że oglądamy film z tamtych czasów z całą paletą charakterystycznych gestów, słów i układów choreograficznych. Do tego swoistego uroku dodają współczesne projekcje multimedialne, stworzone specjalnie na potrzeby spektaklu. Na ekranie pojawiają się aktorzy, których kreacje aktorskie współgrają z  postaciami na scenie,co daje efekt multiplikacji postaci. Ponadto widza czekają jeszcze dodatkowe efekty dźwiękowe i sztuczki magiczne, a w to wszystko wpleciona opowieść człowieka nie do końca spełnionego, niejasnego i trudnego do jednoznacznego określenia. 

REPERTUAR CZERWIEC:
2016-06-05 13:00       Momotaro
2016-06-05 16:00       Momotaro
2016-06-07 19:00       Bodo
2016-06-11 19:00       Beniowski król Madagaskaru
2016-06-12 19:00       Beniowski król Madagaskaru
2016-06-23 19:00       Dzienniki
2016-06-24 19:00       Dzienniki
2016-06-28 19:00       Słownik Ptaszków Polskich
2016-06-29 19:00       Słownik Ptaszków Polskich
2016-06-30 19:00       Słownik Ptaszków Polskich
2016-07-01 20:30       Słownik Ptaszków Polskich

Autor 
Teatr IMKA 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz