Film Feliksa Falka pt. Joanna swoją Polską premierę miał 25 listopada 2010 roku. Historia, którą przedstawia osadzona jest w realiach drugiej wojny światowej, kiedy to ludzie żyli w niepewności dnia. Uliczne łapanki, brak stabilności materialnej, ludzka bieda. To wszystko sprawia ,że ludzie zmuszeni byli do podejmowania trudnych decyzji. Trudno nam sobie dziś wyobrazić, że za pomoc drugiemu człowiekowi można było stracić życie. Tak jednak się działo doskonale ilustruje to właśnie ten film.
Joanna, główna bohaterka filmu, żyje sama, pracując w kawiarni jako kelnerka . Jej stabilne na pozór życie zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy traci prace. W kościele znajduje siedmioletnią Różę-żydówkę , która cudem wydostała się z ulicznej łapanki. Kobieta przygarnia dziewczynkę, i daje jej schronienie, ryzykując przy tym własne życie. Wkrótce nocą do drzwi mieszkania kobiety puka gestapo. Jakie niebezpieczeństwa przyniesie wizyta niemieckich oficerów?
W rolę Joannę wcieliła się Urszula Grabowska. Tworzy ona doskonałą kreację postaci. Aktorka gra kobietę silną, samodzielną, bez skrupułów walczącą o przetrwanie. Mimika, gesty, czy też intonacja głosu sprawiają, że widz jeszcze bardziej przeżywa rozterki tytułowej bohaterki.
Rolę maleńkiej siedmiolatki przyjęła na siebie Sara Knothe, która fenomenalnie odegrała postać. Wielokrotnie powoduje wzruszenie na twarzy widza .
Doskonała muzyka filmowa sprawia, że widz za jej sprawą jeszcze bardziej wczuwa się w to, co dzieje się na ekranie. Warte uwagi jest to, że niemal wszystkie sceny odgrywane są w ciemnych pomieszczeniach tak, jakby autor zdjęć chciał poprzez to ukazać, szarość tamtejszych wydarzeń.
Warto poświęcić 2 godziny, aby obejrzeć tę historie, która zostanie w widzu jeszcze długo po zapoznaniu się z nią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz